Tutvustus

Viljandi Jaani koguduse koostöös Viljandi linnaga on ellu kutsunud projekti TORNIKELL MEIE LINNAS, mille käigus tahetakse koguduse, linnakodanike ja kohalike ettevõtjate ühisel jõul  rekonstrueerida 2015. aasta rahvusvahelisteks hansapäevadeks  Jaani kiriku kellad ning paigaldada kirikutorni 25-st väikesest kellast koosnev ainulaadne kellamäng.

Ühiste kavatsuste kokkulepe

Meie kiriku tornis on praegu kolm kella, mis on valatud 19. sajandil.  Neist pidevalt heliseb üksnes kõige suurem, Jumalaema Maarjale pühendatud kell. Kaks väiksemat kella on mõradega ning nende heli kvaliteet on seetõttu kannatanud.

Projekti TORNIKELL MEIE LINNAS käigus lastakse Saksamaal uuesti valada kaks väiksemat kella – Franciscus ja Johannes, paigaldatakse kolmele kellale elektrilised helistamismasinad ja digitaalne programmkell, mis võimaldab lüüa nii üksikuid kellalööke täistundidel kui ka kaht või kolme kella korraga keskpäeviti, jumalateenistuste  ja laulatuste puhul.

Uudse lahendusena paigaldatakse kirikutorni 25 väikese pronkskellaga elektriliselt juhitav kellamäng vabalt valitud meloodiate esitamiseks. Selline kellamäng on Eestis praegu ainult Tartu raekojas, edaspidi saavad ka viljandlased ja külastajad vanalinnas jalutades kuulata kirikutornist kõlavat kellamängu.  Peatöövõtjaks kiriku kellasüsteemi korrastamisel, elektrifitseerimisel ja kellamänguga täiendamisel on ainsana Eestis kirikukellade paigaldamise ja hooldusega tegelev  Mäeväli Orelitöökoda OÜ.

Toetada saad ülekandega EE491010220080216011 (Viljandi Jaani kogudus), selgitusse märgi oma nimi ja isikukood (kui soovid annetuselt tulumaksutagastust).

Lähem info projekti kohta:

Marko Tiitus, Jaani koguduse õpetaja (tel 53 413 394, marko.tiitus@eelk.ee)

Tarmo Loodus, Jaani koguduse juhatuse esimees (tel 50 20 580, tarmo.loodus@vikk.ee)

Harri Juhani Aaltonen, ettevõtja, Viljandi Linnavolikogu aseesimees (tel 555 67 060, harri.aaltonen@hansacandle.com)