Reedel, 19. aprillil valatakse Saksamaal uued tornikellad Viljandi Jaani kirikule

15. aprill 2015

Väiksema tornikella mudel ehk valekell

Reedel, 16. aprillil valatakse Lääne-Saksamaal Gescheris Viljandi Jaani kirikule kaks uut tornikella, mis on nimetatud kiriku kaitsepühakute Frantsiskuse ja evangelist Johannese järgi. Viljandist sõidavad kellade sünnile kaasa elama ja seda jäädvustama Jaani koguduse vaimulik Marko Tiitus, Viljandi Muusikakooli õppejuht Marko Mägi ning OÜ Mäeväli Orelitöökoda juhataja Toomas Mäeväli, kelle hoole all on kellade paigaldamine kirikutorni maikuu lõpus. Uute kirikukellade pühitsemine toimub Viljandi Jaani kirikus nelipüha jumalateenistusel 24. mail.

Kellad Johannes ja Frantsiskus valatakse Saksamaal Vestfaalis Gescheri linnas, mis asub Düsseldorfist põhjapool, peaaegu Hollandi piiri ääres. Gescheris asub üks neljast Saksamaa kellavalukojast. 325 aastase ajalooga valukoja nimi on Petit & Gebrüder Edelbrock. Praegu kuulub firma perekond Hüeskerile ja kellavalaja nimi on Hans Göran Hüesker, kes on Edelbrockide järeltulija.

Viljandi Jaani kirikule valatakse kellad 17. aprillil. Suurem kell on läbimõõduga ca 760mm ja kaalub ca 270 Kg. Väiksem kell on läbimõõduga 630mm ja kaaluga ca 150Kg. Kellametall koosneb vase ja inglistina sulamist vahekorras 78% ja 22%. Hõbedat kellametall ei sisalda. Pronksi valamistemperatuur on ca 1200 kraadi. Peale valamist jäetakse kellad vormidesse mitmeks päevaks jahtuma. Seejärel eemaldatakse vorm ning puhastatakse kell. Viljandisse peaksid uued kellad saabuma mais.

Suuremale kirikukellale valatakse evangelist Johannese kujutis ning tema sõnad: Armsad, armastagem üksteist, sest armastus on Jumalast! Samuti jäädvustatakse 15 000 eurot maksvale kellale tema sponsori ja ristivanema, ettevõtja ja Viljandi linnavolikogu aseesimehe Harri Juhani Aaltoneni nimi ning pühendus „Viljandi linna rahvale”. Väiksemat kirikukella hakkab kaunistama Püha Frantsiskuse figuur ja Jeesuse sõnad: Kes iganes tahab saada suureks, olgu teie teenija. 12 000 eurot maksva Frantsiskuse-kella sponsoriks on Viljandi Jaani kirikus leeritatud Jüri Ehasalu, kelle soovil jäädvustatakse kellale Püha Pauluse sõnad: Jumal armastab rõõmsat andjat.

Uute kirikukellade valamine on osa projektist „Tornikell meie linnas”, mille algatas Viljandi Jaani kogudus koostöös Viljandi linnaga 2014. aasta lõpus. Projekti raames paigaldatakse Jaani kiriku kolmele kellale elektrilised helistamismasinad ja digitaalne programmkell, mis võimaldab lüüa nii üksikuid kellalööke täistundidel kui ka kaht või kolme kella korraga keskpäeviti, jumalateenistuste ja laulatuste puhul. Täiesti uudse lahendusena paigaldatakse kirikutorni 25 väikese pronkskellaga elektriliselt juhitav kellamäng vabalt valitud meloodiate esitamiseks. Kellamängu avatseremoonia on 4. juuni hilisõhtul vahetult rahvusvaheliste hansapäevade avamise järel. Kellamängule on tellitud tunnusmeloodia helilooja Tõnu Kõrvitsalt.

Jaani kiriku kellasüsteemi rekonstrueerimise peatöövõtjaks on ainsana Eestis kirikukellade paigaldamise ja hooldusega tegelev Mäeväli Orelitöökoda OÜ ning tööde maksumus on 89 281 eurot. Sellest on kogudusel kohalike ettevõtjate, linnakodanike ja koguduseliikmete abiga kogutud 68 000 eurot. Väga populaarseks on osutunud nimeliste kellamängukellade heaks annetamine: 1500-eurose annetuse eest on nii ettevõtted kui eraisikud jäädvustanud sajanditekst enda või kalli inimese nime, mis graveeritakse ühele väikesele pronkskellale. Praeguseks ootavad nimelisi annetajaid viis viimast kellamängukella.

Projekti „Tornikell meie linnas” on toetanud ka Viljandi vald, kelle vapp ja tunnuslause jäädvustatakse suuruselt teisele kellamängukellale.