Viljandi Jaani kiriku tornis heliseb rahvusvahelistel hansapäevadel ainulaadne kellamäng.

20. detsember 2014

Viljandi Jaani koguduse nõukogu on algatanud projekti/annetuskampaania, mille käigus tahetakse koguduse, linnakodanike ja kohalike ettevõtjate ühisel jõul anda uus elu Jaani kiriku kelladele. Kirikutornis on praegu kolm kella, mis on valatud 19. Sajandil. Neist pidevalt heliseb üksnes kõige suurem, Jumalaema Maarjale pühendatud kell. Kaks väiksemat kella on mõradega ning nende heli kvaliteet on seetõttu kannatanud.

Projekti/annetuskampaania TORNIKELL MEIE LINNAS käigus lastakse Saksamaal uuesti valada kaks väiksemat kella Franciscus ja Johannes, paigaldatakse kolmele kellale elektrilised helistamismasinad ja digitaalne programmkell, mis võimaldab lüüa nii üksikuid kellalööke täistundidel kui ka kaht või kolme kella korraga keskpäeviti, jumalateenistuste ja laulatuste puhul.

Uue lahendusena paigaldatakse kirikutorni 25 väikese pronkskellaga elektriliselt juhitav kellamäng vabalt valitud meloodiate esitamiseks. Selline kellamäng on Eestis praegu ainult Tartu raekojas, edaspidi saavad ka viljandlased ja külastajad vanalinnas jalutades kuulata kirikutornist kõlavat kellamängu. Peatöövõtjaks kiriku kellasüsteemi korrastamisel, elektrifitseerimisel ja kellamänguga täiendamisel on ainsana Eestis kirikukellade paigaldamise ja hooldusega tegelev Mäeväli Orelitöökoda OÜ.

Projekti/annetuskampaania avasündmuseks on 20.12 kell 18 Viljandi Jaani kirikus toimuv Arsise kellade ansambli kontsert, mille käigus allkirjastatakse koostööleping koguduse ja Mäeväli Orelitöökoda OÜ vahel.

Täpsem info: Marko Tiitus · Viljandi Jaani koguduse õpetaja · tel 5341 3394 · marko.tiitus@eelk.ee